Het komt steeds vaker voorbij. Op verjaardagen, in vriendengroepen, tijdens etentjes: “Ik drink even geen alcohol meer.” Niet voor een maand, maar voor onbepaalde tijd. Vooral onder dertigers zie je het. Mensen die vroeger probleemloos een fles wijn opentrokken, zeggen nu: “Ik voel me gewoon beter zonder.”
Is dit een tijdelijke hype of een dieper signaal?
De cijfers laten een duidelijke verschuiving zien. Volgens het Trimbos-instituut en internationale trenddata is het aantal dertigers dat minder of helemaal niet meer drinkt de afgelopen jaren sterk toegenomen. Dry January is voor velen geen tijdelijke challenge meer, maar een nieuwe levensstijl. De verkoop van 0.0-bieren en alcoholvrije wijnen is de afgelopen drie jaar met meer dan 60% gestegen in Nederland.
Waarom juist deze generatie?
Dertigers zitten vaak in de meest veeleisende levensfase. Carrière die nog moet pieken, hoge woonlasten, jonge kinderen, en vaak ook zorg voor eigen ouders. Alcohol was lange tijd het standaard middel om de scherpe randjes van de dag af te halen. Nu ontdekken veel mensen dat ze zonder alcohol beter slapen, minder piekeren en meer energie hebben.
Financiële druk speelt ook mee. Een paar glazen per week loopt snel op tot tachtig of honderd euro per maand. Geld dat je ook kunt besteden aan iets dat écht iets oplevert.
De 0.0-bieren versus de speciaalbier-paradox
Opvallend is de tweedeling in de drankmarkt. Aan de ene kant vliegen 0.0-bieren en alcoholvrije dranken de schappen uit. Aan de andere kant blijft de markt voor speciaalbier (craft beer) groeien – vaak bieren met hogere alcoholpercentages en complexe smaken zoals IPA’s, stouts en sours.
Mensen lijken in twee kampen te vallen: degenen die helemaal of grotendeels stoppen en kiezen voor 0.0, en degenen die minder vaak drinken maar als ze het doen kiezen voor “kwaliteit boven kwantiteit”. Het resultaat is een gespleten markt: minder volume, maar hogere prijzen per glas.
Hoe doen onze buren het?
In België en Duitsland zien we een vergelijkbare, maar minder sterke trend. In het Verenigd Koninkrijk is “sober curious” al jaren groot onder dertigers. In Scandinavië ligt het percentage abstinente dertigers van oudsher hoger. Nederland zit ergens in het midden: bewuster dan tien jaar geleden, maar nog niet zo streng als Noord-Europa.
Wat ziet de verslavingszorg?
Instellingen zoals Jellinek en Iriszorg melden een opvallende verschuiving. Steeds meer dertigers melden zich niet met een klassieke verslaving, maar omdat ze merken dat alcohol hun mentale gezondheid ondermijnt. Het gaat minder om extreme drankproblematiek en meer om “functionele drinkers” die alcohol gebruikten om de dagelijkse druk aan te kunnen.
Dit is precies het ongemakkelijke hart van de trend. Het is geen collectieve verlichting, maar een stille erkenning dat ons huidige leven vaak te zwaar is zonder verdoving.
Misschien is dit geen tijdelijke hype. Misschien is het een signaal dat we collectief over onze grenzen leven. En dat we liever onze glazen laten staan dan toegeven dat het systeem niet klopt.
Wat denk jij? Heb jij ook minder of helemaal geen alcohol meer? Is het een bewuste keuze of voelt het meer als overleven? Deel het gerust hieronder.


Plaats een reactie